MTLW-103-08-G-S-233
Samtec Inc. MTLW-103-08-G-S-233
Part Number
MTLW-103-08-G-S-233
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Delivery Services
MTLW-103-08-G-S-233
Comments
    MTLW-103-08-G-S-233 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.237" (6.02mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.233" (5.92mm)