MTLW-104-05-F-S-115
Samtec Inc. MTLW-104-05-F-S-115
Part Number
MTLW-104-05-F-S-115
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Delivery Services
MTLW-104-05-F-S-115
Comments
    MTLW-104-05-F-S-115 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.160" (4.06mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.335" (8.51mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.115" (2.92mm)