MTLW-104-23-T-S-330
Samtec Inc. MTLW-104-23-T-S-330
Part Number
MTLW-104-23-T-S-330
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Delivery Services
MTLW-104-23-T-S-330
Comments
    MTLW-104-23-T-S-330 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.055" (1.40mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.330" (8.38mm)