MTMM-102-02-SM-S-100
Samtec Inc. MTMM-102-02-SM-S-100
Part Number
MTMM-102-02-SM-S-100
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Delivery Services
MTMM-102-02-SM-S-100
Comments
    MTMM-102-02-SM-S-100 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.255" (6.48mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.100" (2.54mm)