MTMM-102-04-F-D-150
Samtec Inc. MTMM-102-04-F-D-150
Part Number
MTMM-102-04-F-D-150
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Delivery Services
MTMM-102-04-F-D-150
Comments
    MTMM-102-04-F-D-150 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.323" (8.20mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)