MTMM-102-11-F-D-435
Samtec Inc. MTMM-102-11-F-D-435
Part Number
MTMM-102-11-F-D-435
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Delivery Services
MTMM-102-11-F-D-435
Comments
    MTMM-102-11-F-D-435 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.594" (15.09mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.435" (11.05mm)