MTMM-103-03-T-D-160
Samtec Inc. MTMM-103-03-T-D-160
Part Number
MTMM-103-03-T-D-160
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Delivery Services
MTMM-103-03-T-D-160
Comments
    MTMM-103-03-T-D-160 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.302" (7.67mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.160" (4.06mm)