MTMM-103-05-F-S-178
Samtec Inc. MTMM-103-05-F-S-178
Part Number
MTMM-103-05-F-S-178
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Delivery Services
MTMM-103-05-F-S-178
Comments
    MTMM-103-05-F-S-178 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.377" (9.58mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.178" (4.52mm)