MTMM-103-05-F-S-232
Samtec Inc. MTMM-103-05-F-S-232
Part Number
MTMM-103-05-F-S-232
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
MTMM-103-05-F-S-232
Comments
    MTMM-103-05-F-S-232 Specifications
    SeriesMTMM
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.377" (9.58mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.232" (5.90mm)