MTMM-103-05-T-D-109
Samtec Inc. MTMM-103-05-T-D-109
Part Number
MTMM-103-05-T-D-109
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Delivery Services
MTMM-103-05-T-D-109
Comments
    MTMM-103-05-T-D-109 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.377" (9.58mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.109" (2.77mm)