MTMM-103-08-F-S-290
Samtec Inc. MTMM-103-08-F-S-290
Part Number
MTMM-103-08-F-S-290
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Delivery Services
MTMM-103-08-F-S-290
Comments
    MTMM-103-08-F-S-290 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.476" (12.09mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.290" (7.37mm)