MTMM-103-08-L-S-350
Samtec Inc. MTMM-103-08-L-S-350
Part Number
MTMM-103-08-L-S-350
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Delivery Services
MTMM-103-08-L-S-350
Comments
    MTMM-103-08-L-S-350 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.476" (12.09mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.350" (8.89mm)