MTMM-103-09-L-S-380
Samtec Inc. MTMM-103-09-L-S-380
Part Number
MTMM-103-09-L-S-380
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Delivery Services
MTMM-103-09-L-S-380
Comments
    MTMM-103-09-L-S-380 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.535" (13.59mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.380" (9.65mm)