MTMM-103-11-F-S-014
Samtec Inc. MTMM-103-11-F-S-014
Part Number
MTMM-103-11-F-S-014
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Delivery Services
MTMM-103-11-F-S-014
Comments
    MTMM-103-11-F-S-014 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.594" (15.09mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.014" (0.36mm)