MTMM-104-07-TM-S-285
Samtec Inc. MTMM-104-07-TM-S-285
Part Number
MTMM-104-07-TM-S-285
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Delivery Services
MTMM-104-07-TM-S-285
Comments
    MTMM-104-07-TM-S-285 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.456" (11.58mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.285" (7.24mm)