MTMM-104-08-T-S-417
Samtec Inc. MTMM-104-08-T-S-417
Part Number
MTMM-104-08-T-S-417
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Delivery Services
MTMM-104-08-T-S-417
Comments
    MTMM-104-08-T-S-417 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.476" (12.09mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.417" (10.59mm)