MTMM-105-07-TM-S-160
Samtec Inc. MTMM-105-07-TM-S-160
Part Number
MTMM-105-07-TM-S-160
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Delivery Services
MTMM-105-07-TM-S-160
Comments
    MTMM-105-07-TM-S-160 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions5
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.456" (11.58mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.160" (4.06mm)