MTMM-110-12-F-D-451
Samtec Inc. MTMM-110-12-F-D-451
Part Number
MTMM-110-12-F-D-451
Description
2MM TERMINAL STRIP
Delivery Services
MTMM-110-12-F-D-451
Comments
    MTMM-110-12-F-D-451 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions20
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.614" (15.60mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.451" (11.46mm)