MTSW-101-08-S-T-170-RA
Samtec Inc. MTSW-101-08-S-T-170-RA
Part Number
MTSW-101-08-S-T-170-RA
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER R/A 3POS
Data sheet
MTSW-101-08-S-T-170-RA.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
MTSW-101-08-S-T-170-RA
Comments
    MTSW-101-08-S-T-170-RA Specifications
    SeriesFlex Stack, MTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows3
    Pitch - Mating-
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.319" (8.10mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.170" (4.32mm)