MTSW-102-09-G-D-510
Samtec Inc. MTSW-102-09-G-D-510
Part Number
MTSW-102-09-G-D-510
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-102-09-G-D-510.pdf
Delivery Services
MTSW-102-09-G-D-510
Comments
    MTSW-102-09-G-D-510 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.510" (12.95mm)