MTSW-102-24-F-T-230
Samtec Inc. MTSW-102-24-F-T-230
Part Number
MTSW-102-24-F-T-230
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-102-24-F-T-230.pdf
Delivery Services
MTSW-102-24-F-T-230
Comments
    MTSW-102-24-F-T-230 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows3
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.150" (3.81mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.480" (12.19mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)