MTSW-103-07-F-D-142
Samtec Inc. MTSW-103-07-F-D-142
Part Number
MTSW-103-07-F-D-142
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-103-07-F-D-142.pdf
Delivery Services
MTSW-103-07-F-D-142
Comments
    MTSW-103-07-F-D-142 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.188" (4.78mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.142" (3.61mm)