MTSW-103-07-F-D-145
Samtec Inc. MTSW-103-07-F-D-145
Part Number
MTSW-103-07-F-D-145
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-103-07-F-D-145.pdf
Delivery Services
MTSW-103-07-F-D-145
Comments
    MTSW-103-07-F-D-145 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.185" (4.70mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.145" (3.70mm)