MTSW-103-07-F-D-248
Samtec Inc. MTSW-103-07-F-D-248
Part Number
MTSW-103-07-F-D-248
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-103-07-F-D-248.pdf
Delivery Services
MTSW-103-07-F-D-248
Comments
    MTSW-103-07-F-D-248 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.082" (2.08mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.248" (6.30mm)