MTSW-103-07-H-S-175
Samtec Inc. MTSW-103-07-H-S-175
Part Number
MTSW-103-07-H-S-175
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-103-07-H-S-175.pdf
Delivery Services
MTSW-103-07-H-S-175
Comments
    MTSW-103-07-H-S-175 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.155" (3.94mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.175" (4.45mm)