MTSW-103-08-F-D-285
Samtec Inc. MTSW-103-08-F-D-285
Part Number
MTSW-103-08-F-D-285
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-103-08-F-D-285.pdf
Delivery Services
MTSW-103-08-F-D-285
Comments
    MTSW-103-08-F-D-285 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.145" (3.68mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.285" (7.24mm)