MTSW-103-09-F-D-250
Samtec Inc. MTSW-103-09-F-D-250
Part Number
MTSW-103-09-F-D-250
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-103-09-F-D-250.pdf
Delivery Services
MTSW-103-09-F-D-250
Comments
    MTSW-103-09-F-D-250 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.380" (9.65mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.250" (6.35mm)