MTSW-103-10-G-S-430-RA
Samtec Inc. MTSW-103-10-G-S-430-RA
Part Number
MTSW-103-10-G-S-430-RA
Description
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-103-10-G-S-430-RA.pdf
Delivery Services
MTSW-103-10-G-S-430-RA
Comments
    MTSW-103-10-G-S-430-RA Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.119" (3.02mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.430" (10.92mm)