MTSW-103-22-T-D-415
Samtec Inc. MTSW-103-22-T-D-415
Part Number
MTSW-103-22-T-D-415
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-103-22-T-D-415.pdf
Delivery Services
MTSW-103-22-T-D-415
Comments
    MTSW-103-22-T-D-415 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.415" (10.54mm)