MTSW-104-07-G-S-130
Samtec Inc. MTSW-104-07-G-S-130
Part Number
MTSW-104-07-G-S-130
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-07-G-S-130.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
MTSW-104-07-G-S-130
Comments
    MTSW-104-07-G-S-130 Specifications
    SeriesFlex Stack, MTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.130" (3.30mm)