MTSW-104-07-G-S-220
Samtec Inc. MTSW-104-07-G-S-220
Part Number
MTSW-104-07-G-S-220
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-07-G-S-220.pdf
Delivery Services
MTSW-104-07-G-S-220
Comments
    MTSW-104-07-G-S-220 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.220" (5.59mm)