MTSW-104-07-L-S-115-RA
Samtec Inc. MTSW-104-07-L-S-115-RA
Part Number
MTSW-104-07-L-S-115-RA
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-07-L-S-115-RA.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
MTSW-104-07-L-S-115-RA
Comments
    MTSW-104-07-L-S-115-RA Specifications
    SeriesFlex Stack, MTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.119" (3.02mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.115" (2.92mm)