MTSW-104-07-T-D-110
Samtec Inc. MTSW-104-07-T-D-110
Part Number
MTSW-104-07-T-D-110
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-07-T-D-110.pdf
Delivery Services
MTSW-104-07-T-D-110
Comments
    MTSW-104-07-T-D-110 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.220" (5.58mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.110" (2.79mm)