MTSW-104-09-F-S-375-NA
Samtec Inc. MTSW-104-09-F-S-375-NA
Part Number
MTSW-104-09-F-S-375-NA
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-09-F-S-375-NA.pdf
Delivery Services
MTSW-104-09-F-S-375-NA
Comments
    MTSW-104-09-F-S-375-NA Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.375" (9.53mm)