MTSW-104-10-G-S-550
Samtec Inc. MTSW-104-10-G-S-550
Part Number
MTSW-104-10-G-S-550
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-10-G-S-550.pdf
Delivery Services
MTSW-104-10-G-S-550
Comments
    MTSW-104-10-G-S-550 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.180" (4.57mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.830" (21.08mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.550" (13.97mm)