MTSW-104-21-F-S-1230
Samtec Inc. MTSW-104-21-F-S-1230
Part Number
MTSW-104-21-F-S-1230
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-21-F-S-1230.pdf
Delivery Services
MTSW-104-21-F-S-1230
Comments
    MTSW-104-21-F-S-1230 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.430" (36.32mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating1.230" (31.24mm)