MTSW-104-23-T-S-230-002
Samtec Inc. MTSW-104-23-T-S-230-002
Part Number
MTSW-104-23-T-S-230-002
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-23-T-S-230-002.pdf
Delivery Services
MTSW-104-23-T-S-230-002
Comments
    MTSW-104-23-T-S-230-002 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)