MTSW-104-28-F-S-1030
Samtec Inc. MTSW-104-28-F-S-1030
Part Number
MTSW-104-28-F-S-1030
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-104-28-F-S-1030.pdf
Delivery Services
MTSW-104-28-F-S-1030
Comments
    MTSW-104-28-F-S-1030 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.130" (28.70mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating1.030" (26.16mm)