MTSW-105-07-G-S-100
Samtec Inc. MTSW-105-07-G-S-100
Part Number
MTSW-105-07-G-S-100
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-105-07-G-S-100.pdf
Delivery Services
MTSW-105-07-G-S-100
Comments
    MTSW-105-07-G-S-100 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.230" (5.84mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.100" (2.54mm)