MTSW-105-10-F-S-530
Samtec Inc. MTSW-105-10-F-S-530
Part Number
MTSW-105-10-F-S-530
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-105-10-F-S-530.pdf
Delivery Services
MTSW-105-10-F-S-530
Comments
    MTSW-105-10-F-S-530 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.830" (21.08mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.530" (13.46mm)