MTSW-105-22-F-S-400
Samtec Inc. MTSW-105-22-F-S-400
Part Number
MTSW-105-22-F-S-400
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-105-22-F-S-400.pdf
Delivery Services
MTSW-105-22-F-S-400
Comments
    MTSW-105-22-F-S-400 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.400" (10.16mm)