MTSW-106-07-F-S-150
Samtec Inc. MTSW-106-07-F-S-150
Part Number
MTSW-106-07-F-S-150
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-07-F-S-150.pdf
Delivery Services
MTSW-106-07-F-S-150
Comments
    MTSW-106-07-F-S-150 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.180" (4.57mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)