MTSW-106-07-F-S-205
Samtec Inc. MTSW-106-07-F-S-205
Part Number
MTSW-106-07-F-S-205
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-07-F-S-205.pdf
Delivery Services
MTSW-106-07-F-S-205
Comments
    MTSW-106-07-F-S-205 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.205" (5.21mm)