MTSW-106-08-F-S-335
Samtec Inc. MTSW-106-08-F-S-335
Part Number
MTSW-106-08-F-S-335
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-08-F-S-335.pdf
Delivery Services
MTSW-106-08-F-S-335
Comments
    MTSW-106-08-F-S-335 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.095" (2.41mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.335" (8.51mm)