MTSW-106-09-F-S-455
Samtec Inc. MTSW-106-09-F-S-455
Part Number
MTSW-106-09-F-S-455
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-09-F-S-455.pdf
Delivery Services
MTSW-106-09-F-S-455
Comments
    MTSW-106-09-F-S-455 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.175" (4.45mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.455" (11.56mm)