MTSW-106-10-T-S-365
Samtec Inc. MTSW-106-10-T-S-365
Part Number
MTSW-106-10-T-S-365
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-10-T-S-365.pdf
Delivery Services
MTSW-106-10-T-S-365
Comments
    MTSW-106-10-T-S-365 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.365" (9.27mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.830" (21.08mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.365" (9.27mm)