MTSW-106-22-T-S-276-RA
Samtec Inc. MTSW-106-22-T-S-276-RA
Part Number
MTSW-106-22-T-S-276-RA
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-22-T-S-276-RA.pdf
Delivery Services
MTSW-106-22-T-S-276-RA
Comments
    MTSW-106-22-T-S-276-RA Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.119" (3.02mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.276" (7.00mm)