MTSW-106-22-T-S-295
Samtec Inc. MTSW-106-22-T-S-295
Part Number
MTSW-106-22-T-S-295
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-22-T-S-295.pdf
Delivery Services
MTSW-106-22-T-S-295
Comments
    MTSW-106-22-T-S-295 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.235" (5.97mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.295" (7.49mm)