MTSW-106-23-F-S-275
Samtec Inc. MTSW-106-23-F-S-275
Part Number
MTSW-106-23-F-S-275
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-23-F-S-275.pdf
Delivery Services
MTSW-106-23-F-S-275
Comments
    MTSW-106-23-F-S-275 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.070" (1.78mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.275" (6.99mm)