MTSW-106-24-F-S-266
Samtec Inc. MTSW-106-24-F-S-266
Part Number
MTSW-106-24-F-S-266
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-24-F-S-266.pdf
Delivery Services
MTSW-106-24-F-S-266
Comments
    MTSW-106-24-F-S-266 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.114" (2.90mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.480" (12.19mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.266" (6.75mm)